Evo nakon duzeg vremena odlucio sam prikazati jednu restauraciju, radi se o Sansui receiveru model 9090DB.
Receiver je dosao sa jednom cudnom modifikacijom, naime netko je skinuo volume/balance potenciometar i stavio blue Alps volume potenciometar,
a balance funkciju zamijenio sa fixnim otpornicima,
a dugme od balance dijela, zalijepio sa obostrano ljepljivom trakom za prednju plocu!
… sad… jel to napravljeno sto je neki audio cistunac zelio dobiti nesto njemu samo znano, ili je originalni volume potenciometar poceo suskati, pa kako ga nije znao rijesiti, jednostavno napravio to… ko ce ga znati….
Posto na svu srecu posjedujem NOS originalni volume/balance potenciometar, uspjeti cu da napravim UNDO na receiveru
Ostatak receivera mi se za sad cini netaknut, no ovaj sto je radio samo ovu zamjenu potenciometara, napravio je samo takav nered da je nevjerojatno koliko je unistio ovu malu plocicu.
Prvo sam bio pod upitnikom sta radi tu ovo ljepilo, a ovi kratkospojnici sa ziccama????
S druge strane opet ljepilo????
Kada sam ocistio to ljepilo, ukaza se razlog… chunka je prelomio plocicu kod demontaze potenciometra, a da je samo to…. Nego i cetiri papucice za lemljenje kontakata potenciometara je unistio! Nema ih!
I sto dalje… pokusao sam sanirati stetu najbolje sto sam znao, normalno ne moze se nikad vratiti prvobitno stanje, ali eto da napravim bar da plocica na nesto slici… pa sam puknute vodove pokrpao tako da sam sa vodova na plocici skinuo stop lak i na njih nalemio malo lema, te sam jedan vod pokrpao sa zicom koja se koristi za elektronicke elemente (ovaj srednji dio) jer sam htio dobiti ujedno i cvrstocu ukupne plocice jer taj vod ide preko sredine plocice i preko brazde loma…
Onaj vod sa strane, pokrpan je sa bakrenom folijom koju bas imam za takve slucajeve…A i vidi se da sam i radio nove papucice za lemljenje kontakata potenciometra….
To sad izgleda ovako, sa novim slojem kalofonija
Sada slijedi klasika, koja opet ima svoje specificnosti….
Prvo sam krenuo sredjivati plocicu Dolby NR plocicu, koja je bolna tocka ovih receivera. No, Nije lako doci do nje, zbog opet nekih detalja…
Prvo ovi konektori su predvidjeni da se odstekaju, ali netko je zalemio direktno kabele na njih, a kako su zicice vrlo tanke a i jos vrlo stare, odlucio sam da mi je manje opasno ako konektor odlemim sa plocice, da bi mogao osloboditi plocicu.
… no kako je ispod ove Dolby NR plocice i jos plocica F-2654 sa prekidacima za funkcije tunera, a koja je sa DOLBY NR plocom spojena sa 4 komada visezilnih flat kabela, bogme… odlemljivanja ko u prici…
Ali kako se vidi niti jedno lemno mjesto nije osteceno, kako kod denontaze prekidaca, tako ni kod demontaze spojeva flat kabela i selektora!
I na kraju, napokon Dolby NR ploca demontirana i izvadjena (na njoj nedostaje selektor koji je vec odlemljen)
Pa, zasto je ova plocica toliko problematicna…. pa zato sto je ovo prvi put da se u elektronici koristila tehnika obostano stampanih vodova, i sa vezama kroz plocicu. A kako u to vrijeme nije bas matelizacija prolaznih rupa bila tako dobro savladana kao danas, ova veza zna popustiti uslijed mnogo faktora (starost, toplo-hladno, nesavrsenost tadasnjeg tehnoloskog procesa…). Na donjoj slici sam sa crvenim krugovima oznacio dio it pass-through veza:
da bi se to rijesilo elektricki dovoljno sigurno, treba kroz rupice dodatno provuci komad zice i zalemiti
… i tako treba za svaku tu rupicu…. prvo detaljno posisati stari lem, provuci komad zice, savinuti oba kraja, i pazljivo polemiti… zaista dosta posla….
…i nakon potrosenog cijelog jednog prijepodneva samo za to, gotovo….
i jedan krupni plan…
Tih "pass through" spojeva ima i na djelu plocice sa elektronickim elementima, evo jednog koji je bio smjesten ispod 10uF kondenzatora
…i evo ga rijesenog….
… a kondenzator sam malo izdigao i kontaktne nogice od kondenzatora uvukao u silikonske cjevcice….
A evo jednog primjera tih "pass through" spojeva kako su izgledali….
Na red je dosao i srediti selektor Dolby NR selektor… evo kako su waferi izgledali, prvo sa jedne strane
… pa sa druge…
… nakon tretmana u vise faza, sada izgledaju ovako
i malo uvecano….
Naime… nije dovoljno samo ocistiti ovaj vidljivi dio, vec i dio koji se nevidi a koji je u sredini wafera, koji je vecinom jos gore zapljan nego ovaj vidljivi dio. To postizem sa vise tehnika, kao fina mesingana cetkica na Dremel-u, pa dvije vrste kontaktnih tekucina, pa pranje u uljnom razredjivacu (ne NITRO !!) pa ultrazvucna kadica… ima se tu posla za dobiti ovako krajnji rezultat, a ne unistiti kontakte wafera….
Sada… ovo su prekidaci od funkcija tunera, vec odlemljeni sa plocice i rastavljeni:
… a ovako su preko noci ostavljeni u deoksidirajucoj tekucini da se detaljno ociste:
… i nakon toga izvadjeni, ko novi!
i da rezimiramo trenutnoi stanje… sto je do sada sredjeno..
Kao sto se vidi, koristim samo brand name kondenzatore (99% su Elna Silmic, a ovaj jedan zlatni je Nichicon FG, svi specijalno za audio primjenu)
… i samo na Dolby plocici sto sam promjenio (zelene tockice)
Dosao je na red sredjivanje tone control potenciometara sa pripadajucim preklopnicima na ovom 9090DB receiveru.
Odmah cu kazati da cijela operacija nije niti malo jednostavna, a svodi se na par zakonitosti; nista ne slomiti i vratiti tocno onako kako je bilo!
Posto su ovi potenciometri zakivani, dakle osovina potenciometra je zakovana za klizace, normalno da cijeli postupak je kopliciraniji nego rastavljanje Alps RK 40 potenciometra, kod kojeg imamo self-lock podlosku, koju trebamo odstraniti, pa onda pristupimo rastavljanju…
Ovdje trebamo dovoljno stisnuti dio osovine koja se zakiva, da bi izvukli mehanizam potenciometra, ali opet pazeci da nam ostane dovoljno „mesa“ da bi kada sve bude gotovo, ponovno to sve zakovali!
I evo slikica:
Pa malo poblize….
Vidi se kolike su naslage na klizacu potenciometra, i nema tu neke carobne tekucine koja to moze ocistiti! Plus toga, pogledajte pri vrhu slike, one poklopce potenciometra, jel vidite mast? Ta mast je za podmazivanje click mehanizma, i ako se potenciometar ne rastavi, nego onako napamet se prska sa kontakt spreyem, ta mast se otopi, i rasporedi unutar cijelog potenciometra, pa se na kraju dobije jos gori rezultat!
A i jos nesto…. Osovina potenciometra ima svoju mast, koja sa svojim viskozitetom se opire vrtnji potenciometra, pa ako se napamet prska sa kontakt sprejevima, opere se i ta mast, pa onda imamo osjecaj da je potenciometar raskliman – istrosen….
Pazljiviji promatrac ce uociti da treci potenciometar nisam rastavio… naime taj treci potenciometar ce mi sluziti kao referenca za sastavljanje, pa kada sastavim ova dva potenciometra, ici cu tek onda na rastavljanje treceg…
OK… ajmo vidjeti kako to treba izgledat ocisceno
… gornji red je ociscen, a donji red jos nije…
… i evo slike gdje je sve vraceno na svoje mjesto sa detaljem na kojem se vidi mjesto koje treba ponovno zakovati….
I evo ga… sve je ponovno pricvrsceno, samo treba jos vratiti poklopac potenciometra….
I evo… plocica sa ton kontrolama gotova…
Svi elektrolitski kondenzatori su zamijenjeni, takodjer sam zamijenio preventivno ova dva 2SC1313 sa Toshibinim 2SC 1815GR…
A kako plocica sa strane vodova izgleda nakon obavljenih svih radnji, vidi se na slici dolje
Trenutno je reveiver u ovoj fazi;
Uspjesno je sredjena i protection ploca (zelena tocka –> zamijenjeno)
Na njoj sam i preventivno zamijenio ovaj OMRON relej, jer posto je plocica vrlo tesko dobavljiva kada je receiver sastavljen, pa kazem sebi bolje „puhati na ladno“.
Plus toga netko je iz nekog razloga izgleda otvarao ovaj stari relej, jer se vide ostecenja na mjestu zakacke ovog prozirnog poklopca (stari je lijevo, novi je desno)
… pa slijedece je bilo stabilizirano napajanje od tuner sekcije. Tu ima jedan specifican problem, naime ovaj elektrolitski kondenzator je preblizu hladnjaka od tranzistora za stabiliziranje napajanja (a on se grije, i to dobro!), pa su taj elektrolit stavili u tubu da bi sprijecili njegovo isusivanje. Ja sam to isto napravio i sa novim elektrolitskim kondenzatorom ali za razliku od starog kondenzatora, ovaj novi je za rad u max temperaturama do 105 stupnjeva C!
… i jedna nogica od keramickog otpornika nije imala bas dobar kontakt… klasicni problem na vintage uredjajima nakon toliko godina u upotrebi… normalno, zamijenjena je i termalna pasta na tranzistoru…
I to na kraju izgleda ovako
Na red su dosli i glavni napajacki elektrolitski kondenzatori… kod ovog receivera uvijek je to zahtjevna operacija! Jer niti je lako pristupiti njima, a niti je sirok izbor za kupiti nove, jer osim toga sto moraju zadovoljiti kvalitetom, moraju biti i tocno zadanih dimenzija (tj. ne mogu biti niti duzi a niti manjeg ni veceg promjera!) Teskom mukom sam nasao ove Kemet (bivsi BC) kondenzatore, no nisam mogao jos birati i nacin konekcije, tako da ovi dolaze sa vijcanim kontaktom, a stari su imali lemni kontakt… No tu sam odmah odradio i ovu malu adaptaciju sa navlacenjem termo buzira preko kontakata kondenzatore, jer sam predvidio da bi bili opasno blizu ruba otvora metalne sasije receivera. A i na ovaj nacin lakse mogu detektirarati plus i minus pol kondenzatora kada bude ugradjen na svoje mjesto…
Evo o cemu sam govorio….
I to na kraju izgleda ovako…
A ovako sa druge strane…
… pa phono preamp sa selektorom ulaza…
Na slici se ne vidi koliko je ta plocica bila masna, najvjerojatnije neki od kontakata na selektoru ulaza je bio prljav, pa se to rjesavalo najvjerojatnije sa WD40, kojem nikako nije mjesto u elektronici!
Tako da je trebalo prvo krenuti od selektora ulaza, tj. demontirati ga… normalno to je uvijek vrlo zahtjevan posao, jer uz to sto su stampani vodovi stari preko 30 godina, pa dugotrajno izlaganje toplini lemila ce ih sigurno odlijepiti od pertinaksa, svaka od ovih mnogobrojnih nogica mora biti detaljno ociscena od starog lema, jer ako iti malo ostane lema, prilikom izvlacenja selektora doci ce do ostecenja stampe na plocici!
Evo kako to izgleda kad je posao odlemljivanja dobro odradjen
… i evo selektora van…
Vec prvi wafer od selektora pokazuje da je vrlo prljav i masan (cak mi se cini da ima i otisak prsta na sebi !?!)
… a evo i ostalih… zaista su bili prljavi
… evo jedan izbliza uslikan…
… a sad kako izgleda kada su ocisceni…
… i opet jedna izbliza….
… pa sastavljen i spreman za montazu…
Na red je dosao jedna vazna komponenta svakog audio pojacala – receivera…. Driver ploca
Posto ploca nije bila izmasakrirana, popravljana, modificirana… tu se odradila klasika…. Mijenjani elektroliti, promijenjene termalne paste na driverskim tranzistorima (nadodao sam malo termalne paste i na bias stv4 diode, da pospjesim transfer topline)
… te tu sam promijenio ulazne small signal tranzistore sa novima… cisto preventive radi.
I evo je… tip-top gotova!
I zadnji korak…. Izlazni stupanj:
Ovdje sam uocio jedan detalj koji bi mogao ukazivati na mozebitni problem….
Naime, ovaj izlazni tranzistor je netko kroz otvore pasivnog hladnjaka dotakao sa nekim metalnim predmetom, i vjerojatno je istovremeno dotakao hladnjak, a kako je kuciste TO3 tranzistora ujedno i kolektor od tranzistora, a kolektor izlaznih tranzistora je na potencijalu od 61V (a hladnjak je masa), bogme lijepo je to onda zaiskrilo!
No testiranjem tranzistora, sva sreca, prezivio je!
Evo, ovdje su svi tranzistori ocisceni od stare termalne paste, ispitani….
I vraceni nazad na svoje mjesto
Te… slijedi najkriticniji dio…. Prvo ukljucenje receivera!!! I sve je proslo u najboljem redu, a da bi tako uvijek i bilo, zaista preporucam biti maksimalno skoncentriran tokom rada, jer ako iti malo misli odlutaju… greske su moguce, a onda ih pronaci, eh… to je onda samo tako muka…
No… vidim da lampica od pokazivaca frekvencije ne radi… to mi nije bas drago, jer zamjena nije jednostavna…
… evo je… trebalo je pazljivo izvaditi iz utora pokazivaca jer je bila zalijepljena!
No kada ves ceprkam oko rasvjete receivera, pa ajde da i odradim ovo…
Naime reflektirajuca plastika koja rasprsuje svjetlo od lampica za rasvjetu radijske skale tokom pustih godina i zbog isijavanja temperature od zaruljica potamni, n