Ovo ce biti nesto drugacije nego sto sam inace pisao, i na sto ste navikli od mene. Naime vec brdo tema je objavljeno o restauriranju pojacala – receivera, (a pogotovo mojih Sansui tema), tako da je taj vid restauriranja vec prozvakana tema…
Dosta manje je pisano o restauriranju Tunera (jer ipak je to i skakljivije podrucje za koje nije dovoljno imati samo lemilicu, pumpicu i Digitalni Multimetar, vec i dosta drugih stvari…) Nije dovoljno ni za pojacala-receivere, ali kod njih se jos i mozete provuci sa tim osnovnim alatom uz nesto srece…
Ali o restauriranju kazetofona, moram priznati vrlo malo je pisano. Mozda je uzrok u tome sto kazetofoni koji se isplate obnavljati su vrlo komplicirane finomehanicke-elektomehanicke-elektronicke naprave, da je rad na njima vrlo zahtjevan uz dosta veci utrosak efektivnog rada, plus toga za kvalitetno obavljanje posla trazi se (uz normalnu testnu opremu kao ton generator, mjerac izoblicenja, frekvenciometar, osciloskop) i specificne stvari namjenjene samo za kazetofone, kao sto su demagnetizator glava, i brdo testnih kazeta razlicitih namjena… Dakle, u ovoj temi ne mislim pisati samo suhoparno o subjektu restauracije, vec i nesto o opcenijim stvarima kod restauriranja kazetofona…
No za pocetak, da pokazem par uvodnih slika sto ce biti predmet operacije….
Akai GXC570DII
Oni koji me bolje znadu, znaju da je Akai moja druga ljubav (ali samo uredjaji na trake)… eto za uvod dovoljno…
Dakle… pocetak je mozda najvazniji u ovome poslu. Treba se dobro pripremiti prije odvidavanja prve vide. A to prije svega znaci nabaviti odgovarajucu servisnu dokumentaciju. Kod Akaia i njegove servisne dokumentacije je zaista vrlo pozeljno imati originalnu dokumentaciju, a ne neku pdf foto-kopiju.
Naime Akai je svoje sheme i prikaz stampanih veza na plocicama vrlo gusto stampao u servisnoj dokumentaciji. Ponekad ja moram scanirati neku shemu iz service manuala i uvecati je vise puta, da bih je mogao koristiti. Ako se ima neka pdf foto-kopija, to je nemoguce napraviti, pa jos ako je u manjoj rezoluciji…. ajme majko. Zato, jedino koristim originalna papirnata servisna uputstva!
Nadalje, ima i specificnih stvari u tim service manualima, kao npr. ova logicka plocica koja upravlja radom kazetofona. Zamislite, jos tada je Akai koristio vrlo kvalitetno izradjenu dvostrano stampanu plocicu, sa vrlo kvalitetno odradjenom metalizacijom prolaznih rupa.
No, postavio im se problem, kako to prikazati u Service manualu… i rjesenje su pronasli u paus-papiru! Druga strana vodova je printana u paus-papiru… i sad npr. kako to fotokopirati….
No… ni to nije sve… treba se potruditi i nabaviti i Service Bulletin. Naime, kod ovako kompliciranih uredjaja, vrlo cesto se desavalo da se neki nedostaci uoce tijekom koristenja prve serije uredjaja, pa razvojni tim odmah te nedostatke pokusa rijesiti odredjenim nadogradnjama – izmjenama, koji tada budu dokumentirani u Service Bulletin.
Ja sam uspio nabaviti kompletni Akai Service Bulletin iz tog vremena (originalni… a kakvi inace)
i uvidom u sadrzaj, izgleda da ovaj deck nema servisnih ispravaka…
A sad testne kazete… bez njih se ne moze napraviti ozbiljan posao…
Kazete s brojem "1" su Torque Meter, vrlo specificne kazete pomocu kojih mjerite sile namatanja trake na kolut… posebna je za FF i REV, a posebna je za PLAY.
Kazeta s brojem "2" je MIRROR Kazeta, to je opet specificna kazeta koja ima postavljeno ogledalo pod kutem 45 stupnjeva, te na taj nacin se prvo vizuelno vidi tocnost nalijeganja kazete na glavu kao i pravilnost vodjenja trake…
Kazete sa brojem "3" su razne test kazete sa standardiziranim signalima, pomocu kojih se podesava azimut glava, testira preslusavanje kanala, mjeri zavijanje i podrhtavanje, podesavaju razine ocitavanja na VU i Peak metrima, mjeru izoblicenja i frekventni opseg… zato ovih zadnjih ima i najvise… Vrlo je vazno kod koristenja ovih testnih kazeta obavezno obaviti demagnetizaciju glava, jer samo jedno koristenje tih kazeta preko namagnetiziranih glava, trajno mijanja karakter testnih signala!
Kada smo vec kod raznih kazeta, imam i ovo:
ali to je za osobnu primjenu
___________________________________________________
Kako volim uvijek svaki uredjaj ispitati prije odvidavanja prve vide, to sam i ucinio sa ovim kazetofonom. Idem staviti kazetu… kad odmah uocim da se vrata otvaraju na trzaj, ono odjednom, bez amortiziranja! Kazem… e nije dobro…. i nije bilo:
nedostaje cijeli mehanizam za amortiziranje otvaranja vrata! Kako? Zasto? Ko ce ga znat….
Opet ona cuvena izjava… "Ali to nije sve!"
Nema ni prvog pinch roller-a!!
Zaista sav u cudu, vec vidno zamisljen, sta cu tek naci kada skinem kuciste, ali opet shock (ovaj put pozitivni), unutra sve OK, netaknuto, cijelo… nista ne fali! Ajd dobro, mislim… valjda ce nabasati koja aukcija na ebayu sa dijelovima, no za sada nista.
Rastavljanje je proteklo uredno, koliko vidim ne fali nijedna vida, nista nije osteceno, krpano, pa mi je stoga jos cudnije kako i zasto fali amortizer vrata i prvi pinch roller….
Kazetofon je spajan sa wire-wrap tehnikom, meni bas ne omiljenom.
Naime iako imam potrebiti alat za nju, izbjegavam skidati zicu sa pinova, jer npr, kod Sanyo-a zica je viselicnasta pokositrena, i kada sa "odwrapa" licne se odvajaju pa se zapletu unutar kanala od alata za to, i onda zica puca. Kod Akaia zice su kvalitetnije, ali isto tako vlo lako pucaju. Naime pinovi na koje se zice namataju imaju ostre bridove, i kod namatanja zice, ti bridovi se uvijek malo urezu u zicu (manji prijelazni otpor). No mana toga je da zbog toga, kod odmotavanja, na tim mjestima zica zna puknuti. Nije veliki problem ako se ima kabela jos za ogulit, ali ako je tocan… eh…
Zato, kad god mogu, radije cu odlemiti kompletni konektor sa plocice, nego "odwrapati" zicu.
Evo, ovako deck izgleda "ispod koze" kada mu se skine prednja maska.
Ovi crni krugovi oko potenciometara su nazubljeni i daju vrlo fini "click" kod rotiranja potenciometara, fantastican osjecaj!
A ovo dolje je motor i pripadajuca elektronika za motorizirano otvaranje gornjeg plasticnog poklopca za dopunske funkcije kazetofona. I sad imamo da plasticni poklopac motorizirano se otvara i zatvara, dok vrata od kazete se otvaraju ko na nekom jeftinom walkmenu 🙂
Odluceno je da se nece ici u totalni refresh, vec ce se raditi samo ciljano odredjeni dijelovi decka, izmedju ostalog i ova ploca na kojoj je elektronika za peak i vu prokaz signala, te potenciometri
naime, zbog svoje specificne lokacije unutar decka, a i zbog toga sto svaka anomalija ce se vidjeti na kazaljkama, odluceno je da se ova plocica totalno sredi.
Ova prljavstina je od raspadanja spuzve koje je bila oko lampica…
a ovaj specificni preklopnik je za prebacivanja prikaza na instrumentima sa VU na peak i obrnuto… ovakvog nisam susretao u Sansuiima….
evo ga rastavljenog, nije bas da je bio cist….
a sad se sjaji ko….
kontaktne lamice su se kupale u deoksidnoj tekucini jedno 20tak minuta
potenciometri su cisceni jednim mojim alatom kojeg sam napravio samo za ciscenje potenciometara, no mana mu je da moze cistiti samo jednostruke potenciometre, dok stereo potenciometre i dalje moram raskivati i rastavljati…
… lijevi je ociscen, desni nije…
i evo je… sredjena… elektroliti promjenjeni sa Elna i Nichiconima, potenciometri ocisceni, cak sam i trimere cistio (prije ciscenja izmjerio sam tocnu vrijednost polozaja klizaca, te sam nakon ciscenja vratio nazad na istu vrijednost, ako bude trebalo dodatno podesavati, to ce pokazati na kraju kod testiranja), plocica je kompletno prelemljena….
Glavni remen je jos bio koliko toliko dobar, ali remen od pogona brojaca se dobrano istegnuo, pa je ipak odluceno da se oba mijenjaju.
remenice, a pogotovo osovina su u odlicnoj kondiciji, nigdje deformacija ili ostecenja…
Ovo je slijedeca ploca koja ce biti skroz sredjena… napajanje. Pogledaje koliko je samo trebalo kabela sa njega skinuti (lijevi dio slike)
a ovo je trenutno stanje decka
kondenzatore za plocicu napajanja sam mora 50 % naruciti, jer zbog gustog pakiranja, samo odredjene dimenzije odgovaraju… tako da ce trebati dvije sedmice da stignu… no u medjuvremenu se mogu raditi druge stvari, kao npr ciscenje ljepila, koje izgleda nije niti priblizno opasno kao ono koristeno u Sansuia.
ili zamjena termalnih pasta na tranzistorima za stabilizaciju, koji su zaista bili suhi….
ili prelemljivanje svih spojeva na plocici
ovdje je vazno napomenuti… mozda se na slici bas ne vidi najbolje (ove dvije su slikane mobitelom jer su mi se baterije istrosile na mojoj Konika Minolta), ali vazno je posisati stari lem prije nanosenja novog, jer se nista nece dobroga napraviti ako se samo povise starog lema nadoda novi, cak tada situacija moze biti i gora.
Na ispravljacima je uvijek vrlo vazno da su spojevi odlicni, stari lem uslijed dugogodisnjeg strujnog naprezanja, pa uslijed toga i generiranja topline, pa kada se jos nadoda i oksidiranje – prljavstina, jednostavno treba odstraniti. To ne treba uraditi detaljno kao da ce se elementi skinuti, ali bar 70 – 80% starog lema mora biti odstranjeno sa lemne tocke prije nanosenja novog lema, i onda je to ispravno odradjen posao.
Dok se cekaju kondenzatori za napajanje, presao sam na glavnu plocu. Prvo sam odlemio ovu stonogu od TAPE SELECTOR-a… dok sam je odlemljivao, parilo mi je nikad kraja…
Takodjer sam skinuo i ove DOLBY NR – MPX FILTER – LIMITER prekidace, i sve skupa rastavio…
Kontaktne lamice cu ostaviti preko noci da se kupaju u deoxidnoj tekucini, tako da me sutra docekaju sjajne i nasmjesene
Na ovom decku isao sam sa ciscenjem trimmera, a ne sa njihovom zamjenom, jer je raster trimmera malo zafrkan za danasnje modele, pa ajmo…
…evo jedan klasicni primjer, vise manje svi su ovakvi…
… nakon tretiranja Kontakt61 tekucinom, i ultrazvucnom kadicom, sada su ovakvi …
… pogled sa donje strane…
… no mjerenja su pokazala da su se nakon ciscenja pojavila neka odstupanja, i gle, ovo je bio razlog:
… ovo je srebrna vodljiva boja koje poboljsava kontakt izmedju metalne nogice i vafera sa vodljivim slojem, i izgleda da je tijekom ciscenja u ultrazvucnoj kadici dio boje otpao, pa mi nije preostalo nego da je obnovim…
i sada su se stvari vratile u normalu….
No ipak jedan par trimmera od 200k cu morati zamijeniti, probati cu naci nesto iz danasnje produkcije da bar priblizno odgovara rasteru na ploci. Naime i nakon kompletnog tretmana vrijednosti dobrano odstupaju od nominalne vrijednosti, pa ne preostaje nista drugo nego zamjena.
BTW, evo stigli su napajacki kondovi, i instalirani na svoje mjesto…
Mali napredak u radovima… Naime dok cekam da mi pristigne mehanizam za mekano otvaranje vrata kazete kojeg sam nasao uz pomoc tajnih sluzbi 🙂 , odlucio sam posloziti plocice nazad, pospajati kabele, konektore i sve to lipo posloziti.
No evo jedan specifican problem… Naime oko lampica Akai je stavio spuzvaste omote, da bi time sprijecio presijavanje svjetla okolo, ali da bi i mekano dampirao prednju masku kazetofona. No spuzva stari… a kada ostari ljusti se u "prah i pepeo" i stvorila je takav nered da sam sve to morao prvo detaljno usisati!!
Evo kako to izgleda, lijevo je nova koju sam ja napravio, a desna je stara koju sam vrlo pazljivo odstarnio, jer da je samo malo stisnem, sva bi se raspala na mrvice!
Evo nova spuzvasta maska je sada stavljena i oko lampica VU metara (zeleno zaokruzeno) a stara raspadnuta spuzva je jos na VU instrumentima (crveno zaokruzeno)
Evo da bar malo docaram u krupnom planu kako to izgleda…
I na kraju sredjeno
Uf… evo nakon pauze update….
Napokon je stigao i ovaj mehanizam za soft otvaranje vrata kazetofona, iz USA… i to od drugog modela Akaia za koji sam samo pretpostavlja da bi mogao pasati, i nakon ugradnje, te zamjene opruge koja ima manju silu rastezanja (jer se na ovom decku mehanizam drugacije montira), radi sve za pet…
no onda je problem nastao tamo gdje sam ga najmanje ocekivao, kako prvi pincroller nije uopce bio na decku, nije bilo ni one podloske-osiguraca. Sada mi je problem bio sa tim osiguracem. Ima ga na ebayu u kineza ali ko ce opet jos cekati 20 – 30 dana da stigne, no imao sam srece i nabavio ga lokalno, tako da sam sad oba pinchrollera ugradio i evo danas cijeli dan bez problema vrti.
Zvuk je samo tako dobar, nema cujnih varijacija brzine vrtnje, no ovo danas je samo test u grubo, sutra i prekosutra idu testiranja sa test-kazetama, pa onda jos par dana ozbiljnog slusanja, i to bi bilo to….
Evo nastavka, testing…testing…
Prvo, vrlo vazan korak, ne toliko za deck koliko za testne trake… demagnetiziranje.
Naime potrebno je samo jednom provuci testnu kazetu preko namagnetiziranih glava pa da se ona nepovratno unisti… ok ne potpuno, ali sigurne snimljeni tesni signali na njoj vese ne bi bili 100 % referentni, dakle evo ga demagnetizator:
A koji bi treba biti nego Sansui no ajde… ajde… imam i jedan Akai
Sada prvo ide kazeta tzv. Torque Meter. To je specijalna kazeta koja mjeri silu povlacenja trake. Ako se ne paz s njom, vrlo lako je mozete unistiti. Prvo treba provjerit da je strelica na nuli dok je deck ugasen:
… i kao sta se vidi, je, na nuli je…
Pa onda idemo deck upaliti i viditi da li radi natezanje trake u STOP modu:
… i to je OK, negdje oko 5g po cm…
A sada idemo vidjeti play mode, time cemo vidjeti da li pinch rolleri su OK
… gleda se desni kolut (jer deck nije autoreverse), i ocitanje je 44g/cm, service manual kaze da bi tribalo biti od 33 do 55g/cm, dakle odlicno! Skoro tocno u sredini dozvoljenog raspona!
Pa je usljedilo provjeravanje razine signala (a time i pokazivanja na instrumentima)
pa ujednacenost opsega
Moram kazati da je trebalo vrlo malo obaviti podesavanja na ovom decku, jer niti je glava mijenjana a i na srecu nitko prije nije napamet prckao po azimutu glave a ni po trimerima glavne ploce. Samim time i testiranje test kazetama je puno krace.
No zato bilo je vise vremena za ugodnije testiranje, ono slusno sa glazbom, rado sam se prisjetio lijepih glazbenih hitova snimljenih na ovim kazetama:
I gotovo… sve radi kako treba.
Pa na kraju zasluzuje par manekenskih pozirajucih slikica…