Na moj stol pristigao je jos jedan „Big G“ Sansui silver-face receiver, ovaj put radi se o modelu G901DB. Vrlo poznat mi model (jednog i sam posjedujem), no ovaj primjerak spada u one koje nije mazio zivot… doduse nista nije pregoreno, nista nije kemijano u njemu (sto sam se vise puta nagledao tokom godina bavljenja ovim sportom), ali unutrasnjost dade naslutiti da duuugo godina bio zaboravljen u nekom vrlo neprikladnom prostoru.
Kako volim napraviti prije svakog posla ulazno testiranje receivera, to sam isao napraviti i na ovom receiveru, no kada sam ugledao ovo:
… odlucio sam ipak prekinuti testiranja, jer ako sa napajanjima LED pokazivaca ima problema, sto je tek sa napajanjima ostalih sklopova.
Pa dobro… idem skinuti poklopac, i ukaze se ovakva unutrasnjost:
Ovo nije neka obicna prasina, pa da se moze lagano usisati ili ispuhati, vec je ovo neka vrlo masna prljavstina, koja je zapekla
Cak sam uocio da driverske plocice nemaju nosace!!
Dosta truda i kemije mi je trebalo da se rijesim ove prljavstine, ali onda je isplivao novi problem….
naime sa slike se vidi da je zbog navedene prljavstine i boja propadala te se pojavila korozija, evo jos
Cak i sa aluminijskim hladnjacima imao sam problema
ovdje nije bio problem sa korozijom, vec nekom prljavstinom (kao da je cementna!?) koja se nikako i ncim nije mogla odstraniti nego jedino brusenjem finim brusnim papirom!
Nije bilo druge nego sve rastaviti i pokusati sanirati….
Prvi na red je dosao trafo:
Evo ga van…. No kada sam ga skinuo sa postolja…. Jos korozije se ukazalo!
No najveci problem je bio skinuti ovu ukrasnu plasticnu etiketu sa trafoa, trebalo je grijati povrsinu da ljepilo otpusti, ali opet paziti da se plasticna etiketa ne pregrije jer ce se tada nepopravljivo deformirati! I uspio sam!
Sada na red je dosla ona pocincana subsasija…
kao sto se moze vidjeti, jedino je bila sacuvana povsina gdje je bio nosac trafoa, a sve ostalo je napala korozija… evo donje strane:
ovo u crvenom kvadratu je jedan od glavnih spojeva mase, moze se zamislit kako je dobar bio…
Sada je slijedio tezi dio…. Skidanje ostecene stare boje i slojeva korozije…
I…. evo ga…. Subsasija je sanirana sa cinkovom bojom koja je vodljiva, a trafo i hladnjaci sa crnim lakom koji je lagano sa mat efektom
Usljedilo je vracanje subsasije nazad…
Sto se tice klasike koju radim kod restauriranja vintage Sansuia, krenuo sam od zada ovaj put… od hladnjaka izlaza
I tu sam imao dosta problema sa skidanjem stare termalne paste, kao da je skroz zapekla!?! Dobra stvar je da su svi tranzistori originalni i ispravni….
Uslijedilo je njihovo skidanje, pa ciscenje…
ovako su izgledalo TO3 socketi nakon demontaze….
… pa sam i njih morao detaljno oprati…
… i nakon dosta truda, ciscenja… promijenjenih termalnih pasti… evo ga; izlaz… ko novi!
Ploca zastite i stbiliziranog napajanja isto tako gotova….
– prvo pogled sa strane stampanih vodova:
Kao sto se moze vidjeti… ploca je skroz ociscena od starog kalofonija, i nanesen je novi sloj, plus toga na oba tranzistora snage za stabilizaciju napajanja preamp sekcije zalemio sam maticu pomocu koje se ostvaruje elektricni kontakt kolektora tih tranzistora. Plocicu sam u zadnji tren ocistio, jer je vec poceo propadati na mjestima solder mask (zelena farba)….
A evo sad i sa strane elemenata:
a na slici dolje sa ljubicastom tockom oznacio sa sve elemente koji su mijenjani, a sa rozom releje kojima sam na suho cistio kontakte
… evo npr sredjenih kontakata od soft-start releja:
Pa onda plocice napajanja lijevog i desnog izlaza… prvo kakve su bile…
Na gornjoj slici se vidi da je korozija napala cak i ispravljacke diode (koje sam ispolirao koliko se to moglo…), ali jos jedan detalj pokazuje strelica… naime ovi osiguraci su mijenjani (stavljena je ispravna vrijednost od 10 A), ali em su kontaktna mjesta osiguraca bila debelo koridirana i prljava, plus je ovaj osigurac slampavo postavljen u svoje leziste!!! Uf….
A sad nakon mog tretmana….
Samo napomena, posto su ove metalne nosace isto tako napala korozija, morao sam i njih prvo detaljno ocistiti, pa ofarbati….
Pa je red dosao na driverske plocice lijevog i desnog kanala. Zbog njihove vaznosti, a zbog opceg loseg stanja uredjaja, tu sam obratio paznju zaista na svaku sitnicu.
Kao prvo… rastavio sam skroz konektore, i svaku kontatktnu lamicu ocistio u kontaktnoj tekucini. Naime kako su konektori otvorenog tipa, a kako je uredjaj bio vrlo prljav i u vlazi, za ocekivati je da se tu pojave problemi sa losim kontaktima, eee… pa to sam htio otkloniti! Malo je pepavo, ali u startu zelim izbjeci probleme sa losim kontaktima na ovako vaznim plocicama kao sto su driverske plocice.
Evo ih ociscenih i sastavljenih spremnih za montazu nazad…
Pa onda zamjena termalnih pasti na driverskim tranzistorima…
Na slici se lijepo vidi kako termalna pasta vise nije bila pasta, vec neka osusena bijela smjesa koja se ljusti (u ovakvom stanju, ta termalna pasta nije vodic topline vec je postala izolator!).
U desnom kutu vidi se novi Toshibin 2SA968A, naime na ovoj driverskoj plocici iz nekog razloga driverski tranzistori su bili Toshiba 2SC2238 i NEC 2SB536 koji nisu komplementarni par, pa iako je NECov 2SB536 zaista originalni NEC, odlucio sam tu staviti ipak Toshibin komplementarni par….
No… ima tu jedan “ALI”… posto je bio 2SC2238 sa “O” hfe razredom, a ja sam stavio 2SA968A sa “Y” hfe razredom, morao sam i ovaj 2SC2238 promijeniti sa novim, da bi oba bila sa itim hfe razredom (ljubicasta tocka kazuje stare driverske tranzistore, a dolje ispod su novi).
Dalje klasika…. mijenjanje svega sto je sumnjivo… u prvom redu fusible otpornike…
Ova dva su posebno bila losa…. jedan je bio u prekidu (!), a drugi je imao vise od 800 oma umjesto 150! Mijenjaju se sa Vishay metal film…
… dakle…. sta je sve mijenjano oznaceno sa ljubicastim tockama (imedju ostalog i zener diode).
Pa pogled na stranu stampanih vodova…. zaokruzen je detalj gdje se vidi da sam i ovdje zalemio matice od driverskih tranzistora, koje ujedno sluze za elektricni kontakt kolektora tranzistora.
S ove dvije plocice tek smo na pola puta, naime tek smo rijesili zadnju polovicu uredjaja, pa se sad radovi sele na prednju polovicu…
A kako sad izgleda ta zadnja polovica vidljivo je na slijedecim slikama…
Na ovoj gore slici, opet ljubicastim tockama sam oznacio metalne nosace driverskih plocica koje ovaj uredjaj nije posjedovao (pogledati pocetak teme) a koje sam ja imao u svojim zalihama.
Radovi se sada sele na pednji dio receivera…
Prvo sam se uhvatio u kostac sa vrlo osjetljivim poslom, sredjivanju promjenljivog kondenzatora na tuner sekciji. Posto je uredjaj bio dugo vremena lezao u neprikladnom prostoru, to najvise moze imati utjecaja na ovako osjetljivi proizvod precizne mehanike….
Osmim sto ga treba srediti funkcionalno, treba se i pomuciti da ga se sredi i vizalno, naime ova gornja ploha je ociscena (nije u pitanju prasina ili prljavstina), no dobrano je oksidirala.
Da bi joj povratio sjaj, trebalo se dosta pomuciti, prvo brusenje sa papirom granulacije 1000, pa 3000, da bi prezadnji korak bio upotreba papira granulacije 5000, i na kraju poliranje.
Rezultat je vidljiv dolje:
Pa sam se prebacio na phono preamp….
… ocisceno detaljno prokleto po zlu glasu ljepilo
… i na kraju finalni rezultat navedene plocice
…. i donja strana
Paaa…. onda zaruljice, koristene su NOS Stanley original (ne trebam niti spominjati koliko su rijetke danas)
I sad dolazimo do ovoga
Obavljen recaping na tone control ploci…
… promjenio sam i neke folijske kondenzatore, pa onda slijedi…
… ciscenje potenciometara i preklopnika.
Ovo dolje je balance potenciometar
Ovdje bih napomenuo da nema te carobne tekucine koja moze ocistiti ovako oksidiran potenciometar a bez da ga se rastavi. Evo finalnog rezultata:
Da bi se doslo do ovog rezultata, ja koristim najmanje dvije faze, a ponekad i tri faze ciscenja, nista agresivno (kako u mehanickom tako i u kemijskom smislu), stoga tijekom ciscenja treba biti i pazljiv i strpljiv….
Na kraju sami klizac namazem sa tankim slojem kontaktnog maziva (japanski proizvod) da bi se sprijecilo ponovno korodiranje a i trosenje samog klizaca.
Dok grafitni sloj lagano namazem sa tekucinom Kontakt 61.
Evo i volume potenciometra:
…. pa sredjenog
…. i evo ih svih spremnih za sastavljanje
…. i na kraju sastavljanje….
Kao sto se vidi, lemovi su cisti, plocice premazane novim slojem kalofonija, cak sam i ovu limenu rf zastitu isao ispolirati da na nesto lici…
… a bila je ovakva:
Pa plocu selektora, tu je uvijek najskakljiviji dio posla odlemiti ovoliko mnogo pinova selektora, a da se lemne tocke na plocici ne uniste. Treba imati na umu da ipak su plocice strare preko 40tak godina.
Evo kako bi to trebalo izgledati nakon demontaze oba selektora:
…pa evo par wafera kakvi su bili…
… pa kakvi su sad nakon ciscenja
I, na kraju tunerski dio….
Prvo stabilizirano napajanje…
… dakle promjenjen