Evo jedne zanimljive restauracije, naime radi se o restauraciji Sansui receivera model G701. To je potpuno isti model kao i G7000 samo mu je drvenarija od imitacije ruzinog drveta a ne od imitacije oraha, i prednja ploca ima malo tamniju eloksaciju aluminija, te slova su bijela (umjesto crna kao kod modela G7000). Sve ostalo je potpuno isto!
Ovaj primjerak o kojem je ovdje rijec je vrlo dobro sacuvan, nigdje vidljivih ostecenja, nigdje vidljivih tragova rdje! Pregledom unutrasnjosti, vidim da uredjaj nije imao u proslosti pregaranja elemenata, dakle sve je netaknuto. Jedna stvar me fascinirala, naime plasticni konektori unutar uredjaja su fantasticno bijele bolje, to je znak da je uredjaj cijelo vrijeme boravio u nepusackoj okolini, i zaista po tome je mozda prvi uredjaj kojeg radim!
No, nije sve bajno i krasno…. Uredjaj ima velikih problema u radu! Naime od tuner dijela vrlo slabasan ili nikakav ton ne dopire na izlaz, a kod AUX polozaja selektora, na izlazu je potpuni muk! Niti jedna od tri zaruljice rasvjete ne radi… No idemo postepeno…
Skidanjem poklopca vidim da uredjaj je dugo bio skladisten jer se unutra nakupilo dosta prasine
To i ne mora biti lose, cak dapace… vazno je samo da uredjaj nije bio dugotrajno u vlaznom prostoru!
Uvidio sam i ovaj adapter za osigurac koji ce biti odstranjen i biti ce stavljen osigurac originalnih dimenzija i vrijednosti
Odlucio sam da krenem od prednjeg dijela, da bih dosao do potenciometara i prekidaca koji ocito trebaju detaljno ciscenje
I evo ga… prve plocice koja ce proci kuru podmladjivanja
u donjem dijelu fotografije vec je volume potenciometar odlemljen sa svoje plocice i spreman za tretman…
A evo ga rastavljenog….
Ne trebam niti napominjati da da rastavljanje ovakvog tipa potenciometra treba iskustva i strpljenja, jer postoji samo jedan ispravan nacin za rastaviti ga, a sto i jedan nacin za unistiti ga, a pri tome imajte na umu da se ovakvi potenciometri ne proizvode vec vise od 25 godina!
Nadalje… na slici je vidljiva debela oksidacija srebrnog prstena na oba klizaca (bijeli plasticni okrugli dijelovi).
Nakon ciscenja wafera i prstenova dobio sam rezultat koji mi je prihvatljiv
Trebam opet napomenuti, da do ovakvog rezultata nije lako doci, jer se ne smiju upotrebljavati agresivne tekucine, niti grube cetkice, jer se dijelovi potenciometra mogu ostetiti.
Slijedi potpuno isti tretman na balance potenciometru
da bi se bolje vidjelo u kakvom je bio stanju evo krupnije slike
i evo ga ociscenog….
pa slijede potenciometri boje tona…
i ocisceni….
cak i konektor za slusalice je trebalo rastavljati i cistiti…
i sredjeno….
i na kraju sto je sve rastavljeno i detaljno ocisceno samo u ovoj fazi
Sad slijedi samo izmjena elektrolitskih kondenzatora na plocici za kontrolu boje tona…
Na slici su oznaceni zelenom tockom izmjenjeni elektrolitski kondenzatori sa Elna Silmic, zuta tocka pokazuje da jedan kondenzator od 10uF fali, ali on ce biti zalemljen tek kada plocicu vratim na svoje mjesto i vratim kabel, jer sa instaliranim tim kondenzatorom, skoro je nemoguce vratiti kabel na svoje mjesto… i na kraju, plave tocke su serijske diode…
I kako ista plocica izgleda sa donje strane….
dakle, sve lemne tocke su nanovo prelemljene, ociscene i stavljen novi sloj kalofonija.
… slijedece ide ciscenje Audio Muting i Loudnes prekidaca, prvo ih treba pazljivo odlemiti
pa ocistiti
… pa onda setovi prekidaca za Speakers i za Filters….
i taman rastavljeni, spremni za tretman…
… pa ocisceni Dolby FM prekidac…
Sada je na redu plocica mikrofonskog predpojacala, i odmah jedna specificnost Sansuia:
… na plocici se lijepo vidi oznaka "+" pokraj ovog elektrolitskog kondenzatora, no oznake na kondenzatoru su suprotne "–"! Normalno, uvijek treba paziti kao je je originalno bio polariziran elektrolitski kondenzator, a ne pouzdavati se previse u oznake na plocicama, jer kao sto se vidi, one ponekad nisu bas mjerodavne… i …
… zelene tockice oznacavaju sto je sve promjenjeno na ovoj plocici
Normalno, trebalo je ocistiti i MIC uticnicu:
Evo jos jedan zanimljivi detalj:
… ovo je reflektor svjetla zauljice koja osvjetljava skalu, i posto je bio toliko potamnio od dugogodisnjeg rada zauljice, nisam ga nikago mogao dovesti u meni zadovoljavajuce stanje, pa sam unutrasnjost odlucio ofarbati u zlatno… eh… sada mi je to prihvatljivo!
Pa je na red dosla jedna od najvaznijih plocica u svakom vintage uredjaju… driverska plocica. Na nju uvijek obratim posebnu pozornost, jer njen ispravan rad je vrlo vazan za receiver.
Prvo, opet problem starog ljepila….
pa ocisceno….
… da bi se dovela plocica u ovakvo stanje, treba dosta paznje i truda, jer mi nije u interesu da se tisak plocice unisti agresivnim struganjem, vec raznim tehnikama prvo pokusavam omeksati ovo ljepilo, pa tek onda ga odstranjujem pazljivo. Normalno, i ovdje je zamjenjena termalna pasta na driverskim tranzistorima.
I sto je zamjenjeno…
… pa jedan pogled sa donje strane nakon kompletnog prelemljivanja…
I jedna posebnost… naime na lageru sam imao jednu vrlo kvalitetnu seriju Elna elektrolitskih kondenzatora, Elna Silmic Super Gold, te sam odlucio da za napajanje driveskog sklopa ovog receivera ovi elektrolitski kondenzatori su odlican izbor!
Slijedeca u nizu plocica jest plocica Phono Preampa sa selektorom ulaza…
Da bi se selektor ulaza detaljno ocistio, mora se odlemiti sa plocice, a to nije bas jednostavno. Naime ove stare stampane plocice, sto uslijed starosti, sto uslijed ne bas idealnog procesa spajanja bakrene folije na pertinaks, sami postupak odlemljivanja je vrlo rizican, jer ako se koristi prevelika temperatura lmila, bakrena folija ce se odlijepiti sa pertinaksa. Stoga treba dosta prakse da bi se ovako, za odlemljivanje zahtjevan skop kao sto je selektor ulaza, obavio kako treba… evo slike
I kada je selektor van, vidimo u kako losem stanju su bili kontakti wafera…
… i nakon tretmama ciscenja…
Te, opet sto je sve promjenjeno na ovoj plocici…
… i jedan pogled odozdo …
A sad… plocica na kojoj su stabilizirana napajanja za preamp i tunerski dio te Protector sklop… vrlo zahtjevna plocica
I, opet problemi sa ljepilom….
… te nakon dosta truda i paznje… ocisceno…
Na gornoj slici vidi se da sam odlemio sve tranzistore za stabilizaciju napajanja, jer sam pretpostavio da termalna pasta se odavno osusila….
Nakon skidanja prvog tranzistora sa hladnjaka, uvjerio sam se da zaista termalna pasta je postala toplinski izolator a ne vodic… sva se mrvila od osusenosti i starosti
Nadalje… treba prekontrolirati stanje ovih dvaju releja, jedan je relej zastite, a drugi je relej soft-starta za ovaj golemi troidni trafo….
Prvi relej je relej zastite
… i kako se moze vidjeti, stanje kontakata je OK, samo cu ih lagano ocistiti, i to bez ikakvih tekucina, samo provlaceci bijeli obicni papir izmedju kontakata, i to je dovoljno, jer u suprotnom stvar se moze samo pogorsati!
Pa soft-start relej
… kako sam i pretpostavljao, ovdje su stvari u gorem stanju. Naime posto preko kontakata ovog releja, prilikom ukljucenja receivera idu dosta velike struje, normalno, kontakti su dobili ostecenja… tu nema lijeka, ne pomaze nikakvo ciscenje, vec jedino zamjena releja novim.
Ja na zalihi imam original OMRON releje proizvedene bas u Japanu, a koje je bas Sansui koristio…
Lijevo je stari soft start relej, a desno je novi Omron…
Sto je sve zamjenjeno na ovoj plocici
… malo detalja kako ona sada izgleda….
I jedna slika sto je na tuner sekciji sredjeno….
A sada slijedi nesto to se bas ne vidja cesto na netu… restauracija glavnih napajackih kondenzatora.
Naime, G701 (a i G7000) ima dva velika napajacka kondenzatora pokraj troida, ali svaki ovaj glavni napajacki kondenzator sastoji se od dva zasebna kondenzatora od 12.000uF koji su smjesteni u zajednicko kuciste!
Evo kako je izvedeno ozicenje na njima:
I sada treba stare iznutrice izvaditi vanka, i u njih utrpati nove!, Moj izbor je:
Na gornjoj slici vec se vide odredjene obavljene adaptacije koje sam odradio na novim kondenzatorima koji ce ici u kuciste od starih dualnih kondenzatora….
I kako je to sve pospajano, vidi se na slijedecoj slici:
Izvodi od kondenzatora su sa posrebrenom zicom u teflonskoj izolaciji koje se inace koriste u koaksialnim kabelima za profesionalnu primjenu…
Pazio sam da izvodi odgovaraju sa oznakama na samom kucistu:
i kako to izgleda kada se sve vrati na soje mjesto:
i jedan od njih dva uvecano:
…. i finalni rezultat, sa spojenim ozicenjem….
Ovdje moram kazati jednu napomenu, ovako prezentirano preko ovih nekoliko slika, sve to izgleda "prosto ko pasulj", no…. nije!
Dosta strpljenja, i promisljenog razmisljanja treba da bi se dobio ovakav rezultat… evo jedan primjer…Ovi crni novi Nippon Chemicon kondenzatori su taman promjera da tocno stanu dva u ovo originalno kuciste, ali jedan po jedan! Ne mogu obadva istovremeno zbog zlijeba na koji nalegne poklopac starog kondenzatora, pa sve tocno treba upasati van kucista, i kada je to sve OK, tek onda ugurati u kuciste jedan po jedan i obaviti spajanje… a to je tek jedan korak….
No, zato dobiveni rezulatat ispunjava zadovoljstvom (sacuvan originalni izgled inrerijera uredjaja, a opet vracene tehnicke perfomanse, cak i poboljsane!)…..
Slika donjeg dijela receivera prije stavljanja poklopca….
I finalna faza… izlazni stupanj – ciscenje tranzistora od stare termalne paste, kao i zamjena termalne paste na dvodjelnom hladnjaku izlaznog stupnja.
Ovdje moram kazati jednu kritiku na izradu ovog vanjskog dijela pasivnog hladnjaka…. iako su u Sansuiu odlicno svladali vjestine precizne obrade metala, to za ovaj komad ne mogu kazati, naime vidi se po termalnoj pasti da samo pojedini dijelovi ovog vanjskog hladnjaka lijepo nalijezu na ovaj fixni dio hladnjaka. To cu pokusati rijesiti da lagano na ravnoj povrsini pobrusim ovaj dio koji nalijeze…
No, opet…to nikako ne ugrozava temperaturnu stabilnost uredjaja, jer i sami ovaj fixni dio hladnjaka je dovoljan za svakodnevni normalni rad receivera.
Evo izlaznih trenzistora ociscenih i ispitanih….
I grande finale…. uredjaj u testnom radu… nakon podesavanja tunera, i izlaznog stupnja….